Yardım Merkezi

Telefonunuzun alan kodu 0850 ile başlıyor, ücretlendirmesi nedir?

0850 ile başlayan numaralar BTK (T.C. Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından yeni çıkarılmış bir uygulamadır. Bu yeni alan kodunun alt blokları her STH Operatörüne (Sabit telefon Hizmetleri) paylaştırılmıştır. Herhangi bir şehire veya coğrafi konuma ait olmayıp Göçebe Numaralar olarak adlandırılıyor. Genelde çağrı merkezleri tarafından yoğun kullanılmaktadır. 

 
0850 ile başlayan bir numara aradığınızda eğer; 
 
Türk telekom üzerinden arama yapıyorsanız tüm vergiler dahil dakikası 0,14 krş.
 
Gsm operatörleri (turkcell-vodafone-avea) üzerinden ararsanız mevcut konuşma paketinizin sabit veya her yöne olan dakikalarından düşmektedir.
İndirime giren ürünleri kaçırdım, şimdi aynı fiyattan alabilir miyim?

Maalesef ürünlerimiz stoklarımız ile sınırlı olduğu için tarafımızdan böyle bir imkan sağlanamamaktadır. Kampanyalarımızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Ürünler belirli aralıklarla tekrar kampanya fiyatı ile yayınlanabilmektedir. Bu süreç ziyaretçilerimiz ile maalesef paylaşılamamaktadır.

Sizinle canlı olarak görüşmek istiyorum, sizi arayabilir miyim?

Tabi ki siz değerli üyelerimiz bizleri arayabilirsiniz. Hafta içi 09:00-18:00, hafta sonu ise 10:00-16:00 saatleri arasında 0850 800 13 67 no’lu telefondan bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemizde bulunan "Müşteri Hizmetleri" bölümümüzden destek kaydı oluşturmanız durumunda müşteri temsilcisi arkadaşlarımız en kısa süre içerisinde sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

Ürünleri toptan satın alabilir miyim?

Urunsepeti.com.tr'den bir siparişte en fazla 100 adet ürün satın alabilirsiniz. Ancak stok tükendiğinde fırsatı kaçıran müşterilerimiz yaptığınıza biraz kızabilir.

Sattığınız ürünlerin garantisi var mı?

Evet, Sattığımız ürünler ithalatçı veya imalatçı firma garantisi altındadır. Tamir veya değişim işlemleri garanti veren firma tarafından yapılmaktadır. Arızalı ürününüzü faturası veya garanti belgesi ile birlikte, garanti belgesinden yada kullanım kılavuzundan bulabileceğiniz size en yakın yetkili servisi arayarak,  garanti kapsamında tamir veya değişim yaptırabilirsiniz. Ürün Sepeti'ne gönderdiğiniz ürünler de tarafımızdan yetkili servislere gönderilmekte ve sonuçları beklenmektedir.

Ürünlerimi Urunsepeti.com.tr'de satabilir miyim?

Ürünlerinizin Urunsepeti.com.tr için uygun olduğunu, Ürün Sepeti müşterilerinin alıştığı fırsatları sunabileceğinizi düşünüyorsanız, Müşteri Hizmetleri bölümümüzden veya 0850 800 13 67 nolu telefonumuzu arayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Size nasıl E-Posta gönderebilirim?

Bütün sorularınızı Urunsepeti.com.tr sitemizde yer alan '' Müşteri Hizmetleri '' sayfasını kullanarak bize iletebilirsiniz.

Haftanın kampanya ürünleri nedir?

Haftanın fırsat ürünleri siz değerli UrunSepeti.com.tr üyelerine hiç bir yerde aynı fiyata veya altına bulamayacağınız piyasa değeri yüksek ürünü siz değerli üyelerimize en düşük fiyat garantisiyle sunmasıdır. Böylelikle piyasada en çok bulunan ve almak isteyip de pahalı diye alamadığınız bir ürünü ucuz fiyatıyla UrunSepeti.com.tr farkıyla kullanmış olacaksınız.

Genel İade Kuralları
  • İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır. 
  • Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek:orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış vb. gibi ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. 
  • İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe göndermeniz gerekmektedir. 
  • İade etmek istediğiniz ürün / ürünler kargo ücreti müşteri tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da sitemizden doldurduğunuz destek kaydı kodunuzla birlikte Aras Kargo ya da MNG  Kargo ile gönderim yapmanız gerekir. 
  • Kişisel bakım ürünlerini alırken sormak istediğiniz soruları mutlaka müşteri temsilcilerimizle paylaşın aksi takdirde kişisel bakım ürünlerinde kesinlikle iade alınmamaktadır. Örnek (Her türlü kozmetik ve her türlü iç giyim ürünleri)
Ürünüm kırık çıktı, ne yapmalıyım?

Sipariş ettiğiniz ürünün kırık çıkması halinde kargo görevlisi yanınızda ise tutanak tutturmanızı, yanınızdan ayrıldı ise şubeyi geri arayarak tutanak tutturmak için geri çağırmanızı rica ederiz. Bu sırada "Müşteri Hizmetleri" bağlantısından müşteri temsilcilerimize ürününüzün kırık çıktığı ile ilgili bilgilendirme yapmanızı rica ederiz.

 
Tutanak tutturmak için şubenin tarafınıza kurye göndermemesi durumunda müşteri temsilcilerimiz adresinize kurye yönlendireceklerdir.
 
Kırık çıkan ürün ile ilgili tutanak tutturmanızın ardından kuryeye teslim etmenizi rica ederiz.
Ürünün tarafımıza ulaşması ile birlikte ürün tutarı alışveriş sırasında kullandığınız ödeme yöntemi ne ise (örnek: Alışveriş çeki ise yeni bir çek tanımlanır, havale ise hesabınıza aktarılır, kredi kartı ise kredi kartınıza iade edilir, kapıda ödeme ise yine aynı şekilde hesabınıza) eksiksiz olarak iade edilecektir.
 
Kargo ücretleri tarafımızdan karşılanmaktadır.
 
Ürünler paketlenmeden önce tarafımızca kontrol edilmektedir. Bu sebeple ürünün kutudan hasarlı çıkması halinde tutanak tutulması gereklidir. Tutanak tutturulmaması durumunda ürünün iadesini kabul edemeyeceğimizi bilmenizi isteriz.
Ürünü değiştirmek istiyorum?

 

Sitemizde gerçekleştirilen satışlar stoklarla sınırlı olduğu için ürün değişimi ne yazık ki yapamamaktayız. Üründen memnun kalmamanız halinde veya kargoda hasar görmüş olması durumunda değişim yapamayacağımızı, sipariş tutarınızı eksiksiz şekilde iade edeceğimizi bilmenizi isteriz.
 
Değişim talebinde bulunduğunuz ürünün sitemiz üzerinden satışı devam ediyor ise elinizdeki ürünü iade edebilir ve yeni ürün sipariş edebilirsiniz.
 
Değişim talepleriniz iade talebi olarak değerlendirilecektir.
 
7 günü aşan iade talebi;
 
İade etmek istediğiniz ürünün, tarafınıza teslim edilme tarihi üzerinden 7 günden fazla süre geçmiş ise, iade talebiniz tedarikçi firmaya yönlendirilecektir. Bu sebeple memnun olmadığınız ürünlerle ilgili ürünün size ulaşmasını takip eden 7 gün içerisinde iade talebinde bulunmanızı rica ederiz.
Siparişimi iptal etmek istiyorum?

Siparişinizi kargolama sürecine girmeden önce iptal etmek istemeniz durumunda "Müşteri Hizmetleri" bölümümüzden müşteri temsilcilerimize bilgilendirme yapmanız yeterlidir. Müşteri temsilcilerimiz siparişinizi iptal ederek alışveriş tutarınızı ödeme yaptığınız yöntem ile aynı şekilde eksiksiz olarak iade edecektir. (örnek: kredi kartı, banka hesabı, kapıda ödeme, alışveriş çeki gibi ödeme yöntemlerinde, ödeme yöntemine aynı şekilde iade edilir)

 
Siparişinizin kargoya teslim edilmesinin ardından talep edeceğiniz sipariş iptal işleminiz ile "Müşteri Hizmetleri" bölümünden destek kaydı oluşturarak müşteri temsilcilerimizle irtibata geçebilirsiniz. Kargoya teslim edilen siparişler ile ilgili iptal talebinde bulunulması halinde, siparişiniz kargo firmasından geri çağırılır.
 
Kargonun elimize geri gelmesi ile sipariş tutarınız kargo ücreti düşülerek alışverişte kullanmış olduğunuz kredi kartınıza geri ödenir.
İade edilen ücret, hesabıma ne zaman yansımış olur?

İptal veya iade ettiğiniz siparişleriniz ile ilgili ücret iadesi ürünün elimize ulaşmasını takip eden 24 saat içerisinde alışverişte kullanmış olduğunuz yöntem ile aynı şekilde eksiksiz olarak iade edecektir. (örnek: kredi kartı, banka hesabı, kapıda ödeme, alışveriş çeki gibi ödeme yöntemlerinde, ödeme yöntemine aynı şekilde iade edilir).

İade işleminin yapılmasının ardından kredi kartı ekstrenizde iade tutarın görüntülenmesi bankaya bağlı olarak 3 ila 7 günü bulabilir.
 
Alışverişin taksitli olması ve alışveriş tarihiniz ile iade talebinizin tarihi arasında banka tarafından hesap kesiminizin yapılmış olması durumunda, banka tarafından iade tutar her ay taksit tutarında kredi kartınıza yansımaktadır. Bu durum tamamen banka tarafından kaynaklanmaktadır. Ve tarafımızca bu prosedür üzerinde bir değişiklik yapılamamaktadır.
Teslimat ve Fatura adreslerimi değiştirebilir miyim?

Siparişiniz sizin girmiş olduğunuz teslimat adresine gönderilecektir. Teslimatların gecikmesindeki en sık karşılaşılan sebeplerden biri adres bilgilerinin yetersiz olmasıdır.

 
Lütfen teslimat adresinizi tam ve eksiksiz olarak giriniz.
 
Fatura adres bilgileri faturalama işleminden sonra değiştirilemeyeceğinden fatura bilgilerinizin doğruluğundan emin olmadan siparişinizi onaylamayınız.
Siparişim darbeli ve kırık geldi, ne yapmalıyım?

UrunSepeti.com.tr'nin satışını yapmakta olduğu ürünler, siz değerli üyelerimize ulaştırmak üzere gerek Ürün Sepeti ürün deposundan çıkışı yapılması gerek ise satıcı firmalardan alınması ve kargo firmasına teslim edilmek üzere paketlenmesi anına kadar hasar kontrolünden geçmektedir. Hiçbir hasarlı ürünün UrunSepeti.com.tr tarafından gönderimi sağlanmamaktadır.

 
Fakat niteliği itibariyle bazı hassas ürünler, direkt taşıma esnasında düşürülebilen veya kargo yüklemesinden kaynaklanan hasarlar olabilir. Bu tip durumda yapmanız gereken siparişinizin kargo görevlisi tarafından size ulaştırıldığında teslim almadan önce mutlaka dış pakette hasar kontrolü yapmanız ve herhangi bir hasar durumunda ’’Hasar Tespit Tutanağı’’ hazırlatmanız gerekmektedir.
 
Hasar tespit tutanağı ile ilgili olarak dikkat etmenizi istediğimiz bir diğer husus kargo görevlilerinin tutanakta belirttikleri açıklamalardır.
 
Örneğin ’’Kolide hasar bulunmamaktadır. Ürün hasarlıdır’’ gibi bir tutanak ürününüz için mutlaka tam ve doğru kelimelerle tutanak tutulması için görevliyi uyarınız.
 
Siparişinizi teslim aldıktan sonra fark ettiğiniz hasar durumlarında ise kargo şubenize hemen bilgi vermeniz ve hasar tespit tutanağı hazırlanması doğrultusunda yardım talep etmeniz gerekmektedir. Eğer kargo şubesinden gerekli yardımı alamaz iseniz bize bilgi vermenizi rica ederiz.
Faturam, siparişim ile birlikte teslim edilmedi. Ne yapmalıyım?

Kargo ile teslimi yapılan siparişlerin, tamamı faturaya göre ve fatura ile kargo firmasına teslim edilmektedir. Resmi faturalımız yollanan siparişinizin ayrılmaz bir parçasıdır.

 
Faturanız , siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşeti içinde size ulaştırılmaktadır.Herhangi bir nedenden dolayı kargo firması tarafından bu cep içerisinde bulunan fatura size edilmez ise lütfen kargo yetkilisine hatırlatınız ve ısrarla isteyiniz.
 
Tüm taleplerinize rağmen teslim edilmeyen fatura için lütfen tutanak tutturunuz ve bize bildiriniz. En kısa zamanda kargo firmasının bulması veya aslı gibidir kaşeli bir kopyası tarafımızdan size yollanacaktır.
Teslimatlar sadece adrese mi yapılıyor?

Tüm gönderiler adrese ve ilgili şahsa teslimat yapılır. Kargo şubesinden kesinlikle mal teslimatı yapılamaz. Alıcının adreste olmaması durumunda birinci dereceden yakınına kimlik bilgilerinin kontrolünden sonra teslimat yapılabilir. Kimseye ulaşılamaması halinde ise en yakın kargo şubesinden kargonuzu almanız gerekmektedir.

Bulunduğumuz yerde kargo şirketi yok, ürünü nasıl teslim alacağım?

Anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları,( Mng Kargo ve Aras Kargo ) Türkiye’nin tüm noktalarına ürün teslimatı yapabilmektedir. Eğer bulunduğunuz yerde kargo acentesi mevcut değil ise Mobil Bölge olarak tabir edilir ve haftanın belirli günlerinde size ürün teslimi yapılır.

Siparişimin kargoya verildiğini nasıl anlayacağım?

Sitemize üyelik bilgileriniz girdiğinizde sağ taraftaki üye panelinizde yer alan ’’Önceki Siparişlerim’’ butonunu tıklayarak ekranınıza gelecek sayfa içerisinden detayı tıklamanız durumunda kargo takibinizi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda, ürünlerinizin durumu hakkında bilgilendirme URUNSEPETI mesaj başlığı ile tarafınıza SMS olarak gönderilir.

Yeni aldığım ürün arızalı çıktı, ne yapmalıyım?

Ambalajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünler “arızalı ürünler” sınıfına girer. "değişim işlemleri için", orijinal ambalajında ve bütün aksesuarları ile birlikte, “aldığınız gibi olmak kaydı” ile doğrudan UrunSepeti.com.tr'ye göndermeniz gerekir.

 
Orijinal ambalajında etiket, bant, yazı vb. olmamalıdır (DİKKAT!) Değişim talep edilen  arızalı ürünlerin mutlaka BÜTÜN AKSESUARLARI VE EKSİKSİZ AMBALAJLARI İLE GÖNDERİLMESİ GEREKLİDİR. Aksi takdirde değişim işleminde problemler yaşanmaktadır. 
 
UrunSepeti.com.tr'ye göndereceğiniz arızalı ürünlerinizi  mutlaka, "Müşteri Hizmetleri" bölümümüzden destek kaydı oluşturarak  göndermeniz gerekmektedir. 
 
Ambalajından arızalı çıkan yeni ürünleriniz için 3 alternatif söz konusudur; onarım, değişim veya iade. Dolayısı ile mutlaka isteğinizi destek kaydında belirtmenizi rica ederiz.
 
Tarafımıza ulaşan ürünler işlemin süresi, değişim ise tedarikçi firmanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servisin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servisin onarım süresine bağlı olarak değişmektedir. İndirdik.com sizi mağdur etmemek için tedarikçiler ve yetkili servislere gerekli işlemleri  yaparak en kısa sürede işleminizi sonuçlandırmaya çalışacaktır.

 

Teslimat Şartları

Siparişleriniz, sipariş tarihinden itibaren 1-2 işgünü içinde kargoya verilir.

Siparişlerini takip etmek içim "Hesabım" bölümünü kullanabilirsiniz.

Ayrıca bizi telefonla arayarak da siparişiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Sipariş verdikten sonra teslimat adresi değiştirilememektedir. O yüzden lütfen teslimat adresinizin doğruluğundan emin olunuz.

Faturlarınız da ürün ile beraber elinize ulaşacaktır ancak isterseniz fatura adresini sipariş sırasında farklı adres olarak belirleyebilirsiniz. Bu durumda yine fatura sipariş adresine teslim edilecektir.

Ayrıca teslimat anında tarafınızdan herhangi bir ödeme talep edilmeyecektir. Kargo bedeli siparişiniz sırasında ödemenize eklenir.

Teslimat sırasında teslimat adresinde kimsenin bulunmaması durumunda kargo sorumlusu sizin için kargo şirketinin telefon numarasını ve şube adresini içeren bir haber formu bırakacaktır.

Uğrama sırasında size ulaşılamamış olması halinde kuryenin bıraktığı haber formundaki bilgiler ile kargo şubesi ile irtibata geçerek kargonuzu şubenizden almanız gerekmektedir.

Ücret İadesi

Göndermiş olduğumuz üründe herhangi bir hata, yanlışlık veya bozukluk yoksa, ambalajı açılmadan, bir hafta içinde size gönderdiğimiz şekilde bize geri gönderirseniz, ürün iadeniz kabul edilebilir.

 
Siparişin üzerinden 1 haftayı aşan sürede ürün iadesi kabul edilmemektedir.
 
Kırık hasarlı, yanlış veya eksik ürün gibi iadeler kurye kapınızdayken tutanak tutulduğu takdirde kabul edilecektir. Kargo şirketinden paketi teslim aldığınıza dair imza, ürünü hasarsız ve doğru teslim aldığınızı belirten bir imzadır. Teslim aldığınıza dair imzayı attığınız andan itibaren kargo şirketi görevini tamamlamış sayılacaktır. Bu nedenle kurye kapıdayken paketi açıp, kontrol ediniz.
 
Kurumlar tarafından satılan ürünlerin iade faturaları, kişilere kesilmiş olan faturaların orijinalleri olmadan ürün iadesi kabul edilmemektedir.
 
İade edilen ürün bedelleri ürün elimize ulaştıktan sonra size iade edilir. Ürün bedelinin hesabınıza geçmesi çalıştığınız bankaya göre değişmektedir, bu süreye bizim müdahale etme hakkımız yoktur.
Sorunsuz teslim edilen ürünlerin iade kargo ücreti alıcıya, diğer durumlarda bize aittir.
 
Konuyla ile ilgili lütfen İade Şartları ve Garanti Şartları bölümünü okuyunuz.
Web Site Güvenliği

UrunSepeti.com.tr'de kişisel bilgileriniz koruma altındadır.Üyelik ve sipariş işlemleri gerçekleşmesi sırasında girilen bilgiler SSL güvenlik sistemiyle korunmaktadır.

Kredi kartı bilgileriniz hiçbir şekilde sistemimizde tutulmamaktadır. Müşteri bilgileriniz üçüncü şahısların erişiminden ve müdahalesinden korunmaktadır. Bu amaçla, üyelik işlemleri sırasında 128 bit SSL güvenlik alanı içinde hareket edilir.

Bu, pratik olarak kırılması mümkün olmayan bir şifrelemedir ve uluslararası bir standarttır. İşlemler sürecine girmenizle birlikte güvenli bir sitede olduğunuzu anlamak için dikkat etmeniz gereken iki şey vardır. Bunlardan ilki browserınızın alt satırında bulunan bir anahtar ya da kilit simgesidir.

Örneğin Internet Explorer programında bu sarı renkli bir kilittir.

Buna ek olarak içinde olduğunuz sayfanın adresinin başındaki http:// , https:// olarak değişir. Bu güvenli alanda olduğunuzu ifade eder. İşlemlerinizle ilgili üyelik bilgileriniz şifrelenerek korunur.

Bu üyelik bilgileri (kredi kartı bilgileri değil), ancak satış işlemleri sürecine bağlı olarak ve verdiğiniz talimat istikametinde kullanılır. Üçüncü kişilerin paylaşımına sunulmaz, devredilmez; yalnızca UrunSepeti.com.tr personeli ve bankanızca erişilebilir.

Ürün Sepeti'nin ödeme güvenliğini ödeme konusunda iş birliği yaptığımız Payu A.Ş. sağlamaktadır.

PayU; PCI DSS ve SSL sertifikalarına sahip ödeme sayfalarıyla, son kullanıcıların ödeme esnasında güvenliğini sağlamak için geliştirilen 100’ü aşkın sahtecilik (fraud) filtresiyle, işyerlerinin ters ibraz (chargeback) riskini ve olası kayıplarını minimum düzeyde tutar. 

PayU’nun sahtecilik konusunda uzman ekibi ödeme işlemlerinizi, sizin yerinize inceler; riskli görülebilecek işlemleri anında iptal eder veya iptal etmeniz için sizi bilgilendirerek oluşabilecek muhtemel zararları ortadan kaldırır.

Siz alışverişinize odaklanın online ödeme güvenliğini PayU’ya bırakın!

Gizlilik Politikası

Kişisel bilgileriniz (ad, rumuz, e-posta adresi, posta adresi, kredi kartı bilgileri, satın aldıklarınız vb.) kesinlikle başka kişi ve kuruluşlara verilmez .

Üye olurken verdiğiniz tüm bilgilere sadece siz ulaşabilir ve siz değiştirebilirsiniz. Başka birinin sizinle ilgili bilgilere ulaşması ve bunları değiştirmesi mümkün değildir.

Ödeme sırasında girdiğiniz kredi kartı bilgileri siz ve bankanız arasında gercekleşmektedir.

UrunSepeti.com.tr'de bilgileriniz tutulamaz ve kaydedilemez. İstediğiniz zaman UrunSepeti.com.tr sitesi üyeliğinizden ayrılabilirsiniz.

Satış Sözleşmesi

18 yaşından küçük kişiler UrunSepeti.com.tr'den alışveriş yapamaz. UrunSepeti.com.tr'den yapılacak alışverişlerde Kredi Kartı (Visa, Mastercard), Banka Havalesi, Hediye Çeki, TL Puan ve Kapıda Ödeme yöntemleri kullanılabilmektedir.

 
Bunlar dışında herhangi bir şekilde ödeme şekli kabul edilmemektedir. Sipariş tarihinden sonra gerçekleşen, daha önceden öngörülemeyen sebeplerden (tabii afet, savaş, terör, iletişim hatlarındaki büyük sorunlar vs.) dolayı sözleşmeyi imzalayan tarafların sorumluluklarını yerine getirememeleri ve bu durumun on (10) günden fazla sürmesi durumunda tarafların her birinin tek taraflı fesih hakkı doğacaktır.
 
UrunSepeti.com.tr, satışa sunduğu ürünlerin bazılarını stokta tutmakta olup, bazılarını ise tedarikçilerden almaktadır.
 
Müşterileri tarafından sipariş edilen bazı ürünler, ürünün üreticisi, distribütörü veya dağıtıcısından temin edilerek ulaştırılmaktadır. Nadiren de olsa, tedarikçi firma stoklarında bulunmayan ürünler yüzünden gecikmeler yaşanabilir. Bu tür sorunlardan dolayı ürünün temin edilememesi veya teslimatın gecikmesi durumunda müşterilerimiz bilgilendirilir ve istenirse ürün bedeli olarak alınmış olan tutar iade edilerek sipariş iptal edilir. Ücret iadesi başlığı altında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.
 
UrunSepeti.com.tr'den, müşterilerne satın aldıkları ürünleri kargo ile ve sigortalı olarak ulaştırmaktadır. Teslimat sırasında ürün paketi müşteri tarafından kontrol edilmeli, hasarlı paketler teslim alınmayarak tutanak tutturulmalıdır. Daha sonra sitemizin iletişim bilgileri kısmındaki telefon numaraları aranarak durum bildirilmelidir.
 
Bunun akabinde sipariş yeniden hazırlanarak en kısa zamanda gönderilecektir. Eğer hasarlı, paketi açılmış ürünü teslim alırsanız kargo firmasının ürünü size tam olarak ulaştırdığını kabul etmiş olursunuz. Satın alınan ürünler, fatura tarihinden itibaren yedi (7) gün içerisinde, paketi açılmadan, kullanılmadan ve nedeni belirtilerek iade edilebilir. UrunSepeti.com.tr'den alışveriş yapan kişi ve/veya kuruluşlar yukarıdaki maddeleri kabul etmiş sayılır.
İade Şartları

UrunSepeti.com.tr'den yaptığınız alışverişlerde, memnun olmadığınız bir ürün varsa, 7 gün içerisinde koşulsuz iade edebilirsiniz. İade işlemlerinizde kargo ücreti tarafımızca karşılanacaktır.

 
İadenizin depomuzca kabul edilmesi için iade talebinizle ilgili "Müşteri Hizmetleri" bağlantısı üzerinden destek kaydı oluşturarak müşteri temsilcilerimize bilgilendirme yapmanız gerekmektedir. İade talebinizin müşteri temsilcimiz tarafından oluşturulması ardından tarafınıza bir "İade Takip Kodu" verilecek ve iadenizi teslim almak üzere kargo kuryesini adresinize yönlendirecektir.
 
İade edeceğiniz ürünün kutusu, faturası ve kutu içeriği eksiksiz olmalıdır. İade gönderinizi bu şekilde hazırladıktan sonra İade Takip Kodu'nu paketin görülebilecek bir kısmına belirgin bir şekilde yazmanızı rica ederiz. Depomuz İade Takip Kodu olmayan gönderileri kabul etmeyecektir. Mağduriyet yaşamamanız adına bu konuya hassasiyet göstermenizi rica ederiz.
 
İade gönderinizin elimize ulaşmasının ardından yukarıda belirtildiği şekilde ürün kutu içeriğinin ve faturanın eksiksiz olması halinde ürün tutarının iadesi alışverişte kullanmış olduğunuz kredi kartına eksiksiz olarak yapılacaktır.

Sepetinize henüz ürün eklemediniz.